W dniu 17 lipca 2025 roku przedstawiciele Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wzięli udział w pracach komisji konkursowej ogólnopolskiego konkursu „Wydział przyjazny dla Każdego”, organizowanego przez Fundację Alpha. Konkurs ten promuje najlepsze praktyki w zakresie wspierania studentów neuroróżnorodnych – w szczególności osób w spektrum autyzmu – w środowisku akademickim.
W związku z tym, że w edycji 2024 zwycięzcą konkursu został Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie , nasza uczelnia została zaproszona do grona stałych członków komisji konkursowej. Jest to dla nas nie tylko wyróżnienie, ale również okazja do dzielenia się doświadczeniem oraz inspirowania innych uczelni do wdrażania rozwiązań sprzyjających inkluzywności i dostępności.
UKSW w komisji reprezentowali:
- dr hab. Anna Fidelus, prof. UKSW – Prorektor ds. studenckich i kształcenia,
- Michał Stańczuk – Kierownik Centrum Dostępności UKSW.
Udział naszej uczelni w pracach komisji jest szczególnie istotny, ponieważ UKSW konsekwentnie buduje systemowe rozwiązania wspierające studentów ze szczególnymi potrzebami. Jesteśmy dumni, że nasze działania zostały zauważone na poziomie ogólnopolskim i mogą stanowić punkt odniesienia dla innych ośrodków akademickich.
W skład komisji konkursowej weszli również:
- Monika Richardson – właścicielka Richardson School, dziennikarka, szkoleniowiec,
- dr inż. Marta Chodyka – Dziekan Wydziału Nauk Technicznych Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II,
- lek. med. Piotr Olszak,
- Filip Mazur – Partner Fundacji Alpha,
- dr hab. Anna Prokopiak, prof. UMCS – Kierownik Katedry Psychopedagogiki Specjalnej UMCS w Lublinie, Prezes Fundacji Alpha.
Komisja dokonała oceny zgłoszeń uczelni z całej Polski, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: skala i systemowość działań, efektywność wsparcia, innowacyjność, zaangażowanie społeczności akademickiej oraz realne dostosowania dla osób w spektrum autyzmu.
Po szczegółowej analizie jednogłośnie przyznano tytuł laureata Wydziałowi Elektrycznemu Politechniki Wrocławskiej, którego zgłoszenie wyróżniało się wysokim poziomem merytorycznym, przemyślanym modelem wsparcia (tzw. Miejsce Rozwojowe), mierzalnymi rezultatami oraz głębokim zrozumieniem potrzeb studentów neuroróżnorodnych.
Udział UKSW w jury konkursu to dla naszej społeczności akademickiej zaszczyt i potwierdzenie, że kierunek, który obraliśmy w zakresie budowania uczelni dostępnej i otwartej na różnorodność, jest zauważany i doceniany również poza naszym uniwersytetem.